Puni naziv organizacije
Društvo istraživača mora – 20000 milja
Adresa sjedišta
Put Bokanjca 26A, 23000 Zadar
Kontakt osoba
Barbara Čolić
Vizija
Vizija Društva 20000 milja je budućnost u kojoj društvo ima razvijeno znanje i svijest o načinu na koji će koristiti morski ekosustav temeljem odrednica održivog razvoja. To je društvo pojedinaca koji su upoznati s važnošću morskog ekosustava te su aktivno uključeni u njegovu zaštitu.
Misija
Misija Društva 20000 milja je očuvanje i istraživanje morskih ekosustava te edukacija javnosti o važnosti mora i bioraznolikosti kroz aktivno sudjelovanje i suradnju s lokalnim i nacionalnim institucijama.
Ciljevi
Ciljevi Društva su:
● Poticanje zaštite okoliša i prirode
● Promicanje i popularizacije biologije, te bioloških i ostalih prirodnih znanosti
● Zagovaranje prihvatljivog gospodarenja morskim resursima primjenom odrednica održivog razvoja
● Podizanje svijesti javnosti o bioraznolikosti, ugroženosti vrsta i staništa, održivom razvoju, zaštiti okoliša i biologiji kao znanosti
● Izgradnja imidža Hrvatske kao zemlje s velikom bioraznolikošću
Ciljevi Društva 20000 milja u skladu su s globalnim ciljevima održivog razvoja i podupiru sedam principa „Ocean literacy“-a (znanja o moru). Globalni ciljevi održivog razvoja koji su prožeti kroz djelovanje Društva su 14 Očuvanje vodenog svijeta/Life below water te usko vezan cilj 13 Zaštita klime/Climate action/.
Glavni strateški pravci Društva:
Jačanje kapaciteta Društva i promocija rada Društva
Edukacija građana o prijetnjama morskom ekosustavu i uzrocima tih prijetnji te načinima njihovog sprječavanja i umanjivanja
Promocija volonterizma u svrhu zaštite prirode i okoliša
Educiranje javnosti o održivom gospodarenju morskim resursima
Doprinos biološkom istraživanju Jadranskog mora
Kratka povijest organizacije
Društvo 20000 milja iz Zadra osnovano je 2005. godine od strane skupine ambicioznih mladih biologa mora i ronioca. Udruga se fokusira na istraživanje mora, s naglaskom na biologiju mora, očuvanje bioraznolikosti i edukaciju („ocean literacy“). Iako je sjedište Društva u Zadru, djeluju diljem Hrvatske, posebice na otocima i u zaštićenim područjima. Aktivno provode istraživanja strogo zaštićenih vrsta i važnih staništa, te educiraju javnost o svim aspektima mora i očuvanja prirode kroz brojne programe.
Jedna su od ključnih organizacija civilnog sektora u zaštiti prirode u Hrvatskoj, surađujući s sveučilištima, istraživačima, javnim ustanovama i državnim tijelima u nastojanju da se Jadransko more temeljito istraži, a staništa i vrste očuvaju. U 2024. godini postali su prva organizacija civilnog društva u Hrvatskoj koja je dobila skrb nad zaštićenim područjima ekološke mreže, čime je značajno ojačana uloga civilnog sektora u zaštiti prirode. Ta područja nalaze se oko otoka Silbe, koji Društvu služi i kao ljetna baza za brojne aktivnosti.
Osim istraživanja, aktivno promiču građanske akcije te organiziraju mnoge akcije čišćenja obale, plaža i podmorja te citizen science programe. Naziv udruge inspiriran je knjigom Julesa Verna „20000 milja pod morem“, a njihov moto je jednostavan: „Misli (na) plavo“!
Glavna područja djelovanja
Zaštita okoliša i prirode
15.1. Očuvanje prirode
15.2. Zaštita okoliša
Obrazovanje, znanost i istraživanje
9.1. Odgoj i obrazovanje
9.2. Znanost, stručni rad i istraživanje
Demokratska politička kultura
2.4. Volonterstvo
2.14. Javno informiranje i mediji
Popis programa
Zajedno protiv morskog otpada! (ZPMO)
Školarci misle na plavo (ŠMnP)
Mladi misle na plavo (MMnP)
Očuvanje tradicije ribarstva i akvakulture (OTARNOS i OTRARIA)